Το δεύτερο της κύπελλο, μετά από 20 χρόνια, κατέκτησε η Γαλλία

Το δεύτερο της κύπελλο, μετά από 20 χρόνια, κατέκτησε η Γαλλία.

Η Γαλλία άφησε την μπάλα στην Κροατία, χτυπώντας στις αντεπιθέσεις. Είχε την τύχη να πετύχει 2 γκολ και άλλα 2 όταν είπε να κρατήσει και λίγο την μπάλα, αποτελειώνοντας τον αντίπαλο.

Στο 18' ο Antoine Griezmann εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι του Mario Mandzukic, καταλήγοντας στα δίχτυα.

Στο 28' ο Ivan Perisic έπιασε ένα ωραίο σουτ από την κορυφή της περιοχής και έκανε το 1-1.

Στο 38' όμως η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Perisic, μετά από εκτέλεση κόρνερ των Γάλλων. ο Griezmann εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 2-1.

Το ημίχρονο τέλειωσε με αυτό το σκορ, αλλά στην συνέχεια η Γαλλία έκανε ένα πολύ καλό 10λεπτο και πέτυχε άλλα 2 γκολ, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς.

Στο 59' ο Paul Pogba έπιασε ένα πολύ ωραίο μακρινό σουτ, μετά από "ριμπάουντ" σε προηγούμενο δικό του, κάνοντας το 3-1.

Το 4-1 έγινε στο 65' από τον Kylian Mbappe, επίσης με μακρινό σουτ.

Στο 69' ο Hugo Lloris έκανε λάθος προσπαθώντας να ντριπλάρει τον Mandzukic, σε επιστροφή της μπάλας, αλλά ο Κροάτης έκλεψε και μείωσε σε 4-2.

Στα τελευταία λεπτά η Κροατία πίεσε για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, χωρίς όμως να τα καταφέρει απέναντι στην σκληρή άμυνα της Γαλλίας.