Κολύμβηση

Την συμμετοχή σε τέσσερις τελικούς, με συγκομιδή ένα χάλκινο μετάλλιο, πέτυχαν οι Παμπαίδες και οι Παγκορασίδες της Κολυμβητικής Ενωσης Κοζάνης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων-Παγκορασίδων 2018 που έγινε στο ανοιχτό κολυμβητήριο του Βόλου από 12 έως 15 Ιουλίου.

Η ομάδα της Κ.Ε. Κοζάνης, με προπονητή τον Δημήτρη Ξυνάδα, συμμετείχε στους αγώνες με 9 αθλητές (2 κολυμβητές και 7 κολυμβήτριες).

Στον τελικό των 100μ Υπτιο ο Αρίων Ζιάμπρας πήρε το χάλκινο μετάλλιο με 1:04.14 (ατομικό ρεκόρ). Στα προκριματικά του ίδιου αγωνίσματος ο Ζιάμπρας προκρίθηκε 2ος με 1:05.64.

Ανάμεσα σε 42 ομάδες πήραν την 8η θέση στην γενική κατάταξη Ανδρών - Γυναικών

Στις 5 με 8 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε το πρωτάθλημα κατηγοριών τεχνικής κολύμβησης. Τα Δελφίνια Πτολεμαίδος συμμετείχαν με 18 αθλητές. Ανάμεσα σε 42 ομάδες πήραν την 8η θέση στην γενική κατάταξη Ανδρών - Γυναικών με 229.5 βαθμούς (τρίτη ομάδα στις κατηγορίες Παίδων - Κορασίδων).

Τα Δελφίνια κατέρριψαν 2 πανελληνία ρεκόρ, κατέκτησαν 15 μετάλλια (6 χρυσά 7 αργυρά 2 χάλκινα) και όλοι οι αθλητές κατάφεραν να μπουν στις βαθμολογούμενες οκτάδες των αγωνισμάτων του πρωταθλήματος.

Με τρία μετάλλια επέστρεψαν οι τέσσερις κολυμβητές της Κολυμβητικής Ένωσης Κοζάνης που πήραν μέρος στους Πανελλήνιους Αγώνες Προαγωνιστικών που έγιναν στην Αθήνα από 22 έως 24 Ιουνίου 2018.

Στους αγώνες 9-10 ετών που έγιναν στο Χαϊδάρι η εννιάχρονη Σοφία Καραγιαννάκη της Κολυμβητικής Ένωσης Κοζάνης πήρε δύο χρυσά μετάλλια. Στα 50μ Πρόσθιο πήρε το μετάλλιο με χρόνο 45.60. Ενώ στα 50μ Ύπτιο το πήρε με 40.93.

Ο Βασίλης Καραγιαννάκης κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 200μ Υπτιο με 2:38.42, την 6η θέση στα 400μ Ελεύθερο με 5:04.9, ενώ ακυρώθηκε στα 100μ Υπτιο (λάθος τερματισμός).

Η Αννα Ζάμπρου πήρε την 7η θέση στα 800μ Ελεύθερο με 10:49.05, την 8η θέση στα 400μ Μικτή Ατομική με 6:01.87 και την 14η θέση στα 400μ Ελεύθερο με 5:26.41.

Ο Γιώργος Πέκος πήρε την 13η θέση στα 100μ Πεταλούδα με 1:20.52, την 16η θέση στα 50μ Πεταλούδα με 35.34, ενώ ακυρώθηκε στα 200μ Μικτή Ατομική (λάθος στροφή).

Την Κυριακή, 24 Ιουνίου, θα γίνει στο Δημοτικό Κολυμβητήριο της Πτολεμαϊδας, επίδειξη συγχρονισμένης κολύμβησης. Η εκδήλωση θα γίνει στις 6 μ.μ. και θα ακολουθήσει παιδικό πάρτυ.

Το προ αγωνιστικό τμήμα (9-12 ετών) των Δελφινιών Πτολεμαΐδας συμμετείχε με 44 αθλητές στους θερινούς αγώνες της Περιφέρειας Κεντροδυτικής Μακεδονίας που πραγματοποιήθηκαν στο Εθνικό Κολυμβητήριο Θεσσαλονίκης στο τριήμερο 8,9,10 Ιουνίου. Συμμετείχαν 38 ομάδες με πάνω από 1300 αθλητές.

Τα Δελφίνια Πτολεμαΐδας κατέλαβαν την πρώτη θέση με απολογισμό 20 χρυσά, 13 ασημένια και 4 χάλκινα μετάλλια, συνολικά 37 μετάλλια.