Ελαφρώς καλύτερη η Κροατία, κέρδισε στα πέναλτι την Δανία

Ελαφρώς καλύτερη η Κροατία, κέρδισε στα πέναλτι την Δανία.

Σχεδόν όλο το ζουμί της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού ήταν στα πρώτα 4 λεπτά.

Στο 1ο μόλις λεπτό, ο Mathias Jorgensen έκανε το 0-1, σκοράροντας από κοντά, μετά από εκτέλεση πλάγιου.

Η Κροατία δεν άργησε καθόλου να αντιδράσει, κάνοντας το 1-1 στο 4', με γκολ του Mario Madzukic.

Οι Κροάτες είχαν και 1-2 ευκαιρίες να καθαρίσουν το ματς στην κανονική διάρκεια, αλλά τελικά πήγε παράταση.

Εκεί, στο 114', ο Ante Rebic βρέθηκε μόνος του μετά από ωραία κάθετη, αλλά την τελευταία στιγμή ανατράπηκε από τον Jorgensen. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Luka Modric, αλλά ο Schmeichel έκανε εκπληκτική απόκρουση.

Το παιχνίδι τελικά πήγε στα πέναλτι, με την ψυχολογία υπέρ του Δανού τερματοφύλακα. Και όντως έπιασε 2 πέναλτι. Αλλά δυστυχώς γι' αυτόν, ο Danijel Subasic έπιασε 3 κι έστειλε την Κροατία στους 8 να αντιμετωπίσει τη Ρωσία.